Jaroslav Bašta

Jaroslav Bašta (*1948), již po třetí poslancem v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. Od 1967 studium oboru Historická archeologie na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Kvůli své politické činnosti během pražského jara, jako student, byl v roce 1970 zatčen, následně vyhozen ze studia a v roce 1971 v politickém procesu odsouzen na dva a půl roku nepodmíněně za podvracení republiky (podle tehdejšího § 98 TZ).

Od roku 1972 až do 1980 aktivně působil v disentu, patřil k první várce signatářů Charty 77, podílel se na několika jejích dokumentech. Po odsezení trestu (16 měsíců ve vyšetřovací vazbě a 14 v Plzni na Borech), v roce 1972 přes léto pracoval na archeologickém výzkumu v Sezimově Ústí. Potom pracoval až do sametové revoluce jako napínač-injektážník a později jako technický pracovník. Stavěl přes 100 mostů. Ve volném čase se spolu se svojí ženou Darou, která je archeoložka, věnoval četným archeologickým výzkumům. Později z těchto zkušeností čerpal při psaní svých knih a odborných statí. Část z více než 100 archeologických článků ale nemohl publikovat pod svým jménem, ale pod jménem své ženy. Poznáte je tak, že v závěru je uvedeno „poděkování za všestrannou spolupráci Jaroslavu Baštovi“. Od roku 1988 už mohl publikovat pod svým jménem, a dokonce i v zahraničí, např. v proslulém německém archeologickém časopise Germania.

Sametová revoluce ho vtáhla do politiky, kde zůstal až do roku 2000, aby v letech 2000 až 2010 působil jako velvyslanec v Rusku a pak velvyslanec na Ukrajině. V letech 2010-2021 působil jako spisovatel a autor mnoha komentářů k aktuálnímu dění (od roku 2014 ve frekvenci jednou týdně). Na podzim roku 2021 se vrátil do politiky jako poslanec za hnutí Svoboda a přímá demokracie.

Byl náměstkem ředitele Úřadu na ochranu ústavy a demokracie (později Federální bezpečnostní informační služba, ze které později vznikla dnešní BIS). Od listopadu 1991 předsedou tzv. Lustrační komise. V neposlední řadě působil jako ministr za vlády Miloše Zemana a jako náměstek ministra zahraničních věcí v letech 2005-2007 pod třemi ministry.

Autor knih, například: Poslední král Bójů, Zapomenuté vítězství a Prokletí Rabštejnské skály.


(zpět na členy výboru)
    

    

Vysílání Národního proudu 22. 3. 2024

Náš nejcennější státní symbol, zlatý korunovační kříž, byl na půl roku odvezen do německého...
 

Záznam ze shromáždění na Vítkově 1. května 2023

Výzva POJĎME SE NEBÁT!

(text výzvy)
PODEPSAT VÝZVU

Mír a spravedlnost

Prohlášení k výzvě Mír a spravedlnost

Bašta na Hrad!

Společná výzva zástupců stran, hnutí a spolků

17. 11. pochod Zachraňme náš stát z Vyšehradu na Národní

(podrobnosti)

Vyhlášení iniciativy Zachraňme náš stát

Záznam z vyhlášení výzvy Zachraňme naši republiku


 

#zachranmenasstat