Jaroslav Bašta

Jaroslav Bašta (*1948), již po třetí poslancem v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. Od 1967 studium oboru Historická archeologie na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Kvůli své politické činnosti během pražského jara, jako student, byl v roce 1970 zatčen, následně vyhozen ze studia a v roce 1971 v politickém procesu odsouzen na dva a půl roku nepodmíněně za podvracení republiky (podle tehdejšího § 98 TZ).

Od roku 1972 až do 1980 aktivně působil v disentu, patřil k první várce signatářů Charty 77, podílel se na několika jejích dokumentech. Po odsezení trestu (16 měsíců ve vyšetřovací vazbě a 14 v Plzni na Borech), v roce 1972 přes léto pracoval na archeologickém výzkumu v Sezimově Ústí. Potom pracoval až do sametové revoluce jako napínač-injektážník a později jako technický pracovník. Stavěl přes 100 mostů. Ve volném čase se spolu se svojí ženou Darou, která je archeoložka, věnoval četným archeologickým výzkumům. Později z těchto zkušeností čerpal při psaní svých knih a odborných statí. Část z více než 100 archeologických článků ale nemohl publikovat pod svým jménem, ale pod jménem své ženy. Poznáte je tak, že v závěru je uvedeno „poděkování za všestrannou spolupráci Jaroslavu Baštovi“. Od roku 1988 už mohl publikovat pod svým jménem, a dokonce i v zahraničí, např. v proslulém německém archeologickém časopise Germania.

Sametová revoluce ho vtáhla do politiky, kde zůstal až do roku 2000, aby v letech 2000 až 2010 působil jako velvyslanec v Rusku a pak velvyslanec na Ukrajině. V letech 2010-2021 působil jako spisovatel a autor mnoha komentářů k aktuálnímu dění (od roku 2014 ve frekvenci jednou týdně). Na podzim roku 2021 se vrátil do politiky jako poslanec za hnutí Svoboda a přímá demokracie.

Byl náměstkem ředitele Úřadu na ochranu ústavy a demokracie (později Federální bezpečnostní informační služba, ze které později vznikla dnešní BIS). Od listopadu 1991 předsedou tzv. Lustrační komise. V neposlední řadě působil jako ministr za vlády Miloše Zemana a jako náměstek ministra zahraničních věcí v letech 2005-2007 pod třemi ministry.

Autor knih, například: Poslední král Bójů, Zapomenuté vítězství a Prokletí Rabštejnské skály.


(zpět na členy výboru) 

Záznam ze shromáždění na Vítkově 1. května 2023

Výzva POJĎME SE NEBÁT!

(text výzvy)
PODEPSAT VÝZVU

Mír a spravedlnost

Prohlášení k výzvě Mír a spravedlnost

Bašta na Hrad!

Společná výzva zástupců stran, hnutí a spolků

17. 11. pochod Zachraňme náš stát z Vyšehradu na Národní

(podrobnosti)

Vyhlášení iniciativy Zachraňme náš stát

Záznam z vyhlášení výzvy Zachraňme naši republiku


 

#zachranmenasstat